Ceny nemovitostí se pohybují už mnoho let v řádu milionů korun. Zatímco před 10 lety si ale průměrně vydělávající člověk mohl za několik let našetřit alespoň na garsonku na okraji okresního města, dnes už to možné není. I ty nejlevnější nemovitosti totiž zdražily natolik, že lidé nemají šanci si na ně našetřit. Za bývalého režimu se udává, že stačilo pouhých pár celoročních příjmů na koupi domu či bytu, ale dnes je to násobně více. Vlastní bydlení je tak pro většinu lidí možné jen pomocí hypotéky. Hypotéka na bydlení je úvěr určený speciálně k financování bydlení, tudíž peníze z ní získané je možné použít jen k nákupu nemovitosti nebo třeba k rekonstrukci.
Kde si o ni požádat?
Na trhu fungují jak banky, které hypotéky běžně nabízí, tak i nebankovní společnosti. Pro většinu lidí je automatické, že si o hypotéku žádají u banky, ale ty mají poměrně vysoké nároky, které musí žadatelé splnit. Patří mezi ně například:
- Naspořit stovky tisíc korun
- Mít vlastní stavební pozemek
- Nemít záznam v registru dlužníků
Pro spoustu lidí jsou tyto požadavky velmi vysoké, a tak přemýšlí nad tím, že se obrátí na nebankovní sektor, kde společnosti rovněž nabízí hypotéky. U nebankovního sektoru je pro žadatele velmi lákavé, že většina ze společností neřeší registry dlužníků, a úvěry poskytne i těm, kdo záznam v registru mají. Je na odpovědnosti a na zvážení každého, zda a kde si nějaký úvěr či hypotéku vezme.
Je proto potřeba důkladně zvážit svoje finanční možnosti, a to včetně všech současných závazků. Ty vás mohou limitovat u banky, a i když vám nebankovní společnost úvěr poskytne, budete muset platit o to víc. I nebankovní hypotéka je stále hypotéka, kterou budete muset splatit. Raději se zbavte současných závazků, a potom teprve řešte pořízení vlastního bydlení pomocí hypotéky, ať už bankovní a nebo nebankovní.